Historie

Budova našeho domova, na ulici Kubešova je umístěna ve starší zástavbě města Třebíče v klidné lokalitě Horka – Domky. Historie budovy domova se datuje od 30 let minulého století (1938). Domov byl několikrát přestavěn k potřebným účelům své doby. Jejím prvotním využitím byl chudobinec. Ubytování zde našli nemajetní, staří a nemocní lidé, kteří sem byli velmi často odloženi, aby nebyli na očích tehdejší společnosti. Chudobinec tvořily velké místnosti s vysokými stropy, do kterých se vešlo až pětadvacet lůžek. Na základní potřeby či na pohodlí člověka se mnoho nedbalo. Podmínky byly velmi náročné, žádné sociální zařízení, žilo se především z milosrdenství dárců. Dům měl nechvalnou pověst „místo kam se chodí umírat“. V období války budova sloužila jako lazaret pro raněné. Po válce opět dům sloužil těm nejubožejším.

Přibližně v padesátých letech se tehdejší domovy začaly přestavovat na Domovy důchodců tak, aby vyhovovaly požadavkům společnosti. Náš domov od roku 1949 slouží k účelům sociální služby. Otázka stárnutí se začala řešit v širším kontextu. Postupně se zlepšovalo vybavení a zázemí domova. Čtyřpatrová budova prošla v minulých letech velkými úpravami, které byly nezbytně nutné pro poskytování kvalitních a moderních služeb klientům, pro celkové zvýšení jejich komfortu. Vybavila se kuchyně, sociální zařízení a koupelny na jednotlivých patrech. Pokoje se přestavěly na menší pětilůžkové, později na dvoulůžkové a jednolůžkové. Vybudovaly se společenské místnosti, domácí kaple, dílničky a upravila se zahrada. Snahou je, klientům vytvořit důstojné podmínky pro život v domově.

V roce 2006 došlo ke sloučení dvou budov Domovů důchodců Koutkova a Kubešova.

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.

23. 7. Libor

Zítra: Kristýna

Diskuzní forum

příspěvků: 0

Návštěvnost stránek

144385